Одржана је међународна научна конференција „Нове речи на друштвеним медијима“

У среду 13. новембра 2024. године одржана је међународна научна конференција Нове речи на друштвеним медијима у Универзитетској библиотеци Светозар Марковић у Београду у организацији Филолошког друштва Речи и часописа Новоречје, уз подршку Министарства културе Републике Србије, а која је била посвећена новим речима на друштвеним медијима.

Поздравну реч на отварању симпозијума упутио је др Слободан Новокмет, виши научни сарадник Института за српски језик САНУ и секретар Филолошког друштва Речи. На научном скупу, који је одржан уживо и онлајн, учествовало је четрнаест (14) лингвиста из Србије (10), Македоније (1), Бугарске (1), Босне и Херцеговине (2), Словеније (1). Након отварања скупа уследила су пленарна предавања.

Конференцију је отворила Стана Ристић (Београд) пленарним предавањем у којем је изложила неке теоријске аспекте појаве неологизама у српском језику, а затим је анализирала 120 нових речи са из рубрике Нове речи на сајту Филолошког друштва Речи. Амела Шеховић (Сарајево) у другом пленарном предавању говорила је о неологизмима и англицизмима на друштвеним мрежама (Фејсбук, Инстаграм, Твитер) у савременом босанском, хрватском и српском језику, испитивала је англицизме у речницима и представила је резултате анкете спроведене међу студентима о употреби посматраног лексичког слоја. Треће пленарно предавање одржао је Николче Мицкоски у којем је испитивао нову лексику у макендонском језику на материјалу ИКТ сајтова, са посебним освртом на преузете речи из енглеског језика, а које су по пореклу из других језика, нпр. из грчког (однос лексема кибер : сајбер).

Након пленарних предавања учесници су своје реферате излагали у две сесије. Модератор прве сесије била је Бојана Томић, а први реферат изложила je Јована Јовановић (Београд) у којем је испитивала англицизме бодишејминг и ејџизам као стереотипне маркере у примерима забележеним на друштвеним мрежама и дигиталним медијима. Вања Миљковић (Београд) истраживао је изведенице од назива за друштвене мреже квалитативном и квантитативном методом. Мија Микелица (Љубљана) анализирала је речи из речника на друштвеним мрежама на језичком материјалу Фејсбук странице Института за словеначки језик Фран Рамовш сакупљених у онлајн акцији Poišči me v slovarjи!. Милан Ивановић (Београд) уочавао је називе за народе у дигиталној комуникацији (на друштвеним мрежама и у онлајн медијима) и контекст њихове употребе.

Друга сесија, чији је модератор била Милица Божић Синчук, посвећена је изучавању неологизама у различитим тематским областима. Милица Божић Синчук (Београд) представила је област кулинарства на материјалу речника неологизама, али и нове лексике објављене на сајту Филолошког друштва Речи. Уследило је предавање Бојане Томић у којем је семантички испитивала разноврсну и богату нову лексику у области парфимерства. Изучавање индивидуализама из угла дериватологије и мултимодалне анализе дискурса било је предмет излагања Горана Милашина (Бања Лука). Ђорђе Оташевић (Београд) представио је истраживање феминатива на језичком материјалу форума Крстарица. Лексика која се користи на друштвеној мрежи Линкедин била је предмет реферата Јоване Шћеповић (Београд), у којем је разматрала типичне лексеме за овај домен на основу спроведене анкете међу корисницима. Драгана Василијевић Валент (Београд) изучавала је нарочити лексички слој, лексику рата на различитим друштвеним медијима у украјинском језику. Богдан Дичев (Софија) испитивао је еративе на материјалу друштвених мрежа попут Фејсбука и сл. у бугарском, чешком и руском језику. Уследила је закључна дискусија, коментари и напомене, а затим и затварање научног скупа.

Излагања је могуће погледати на видео запису конференције објављеном на јутјуб каналу Универзитетске библиотеке Светозар Марковић. Радови са одржане међународне научне конференције биће објављени у 11. броју часописа Новоречје, као и у тематском зборнику.

Милица Божић Синчић

Оставите одговор